Zakład jest koordynatorem specjalności na kierunku LOGISTYKA. W ramach tego kierunki studenci kształceni są w specjalnościach:
1. Studia inżynierskie:
a. Zarządzanie Łańcuchem Dostaw,
b. Logistyka Przedsiębiorstw Przemysłowych.
2. Studia magisterskie:
a. Menadżer Logistyki,
b. Usługi Logistyczne.
Sylwetka absolwenta, na studiach inżynierskich:
Absolwent po 3,5 letnich studiach stacjonarnych oraz 3,5 letnich studiach niestacjonarnych uzyska tytuł zawodowy – inżynier w zakresie logistyki.
Absolwent studiów będzie posiadał wiedzę dotyczącą:
· nowoczesnych systemów logistycznych, ich funkcjonowania w przemyśle i handlu, w aglomeracjach miejskich, ochronie środowiska,
· podstaw nauk ekonomicznych ( makro i mikro ekonomii), finansów, rachunku kosztów,
· podstaw organizacji i zarządzania, modelowania struktur organizacyjnych,
· zarządzania operacyjnego i strategicznego,
· kwalifikacji i kompetencji menedżerskich.
Ponadto absolwent studiów będzie posiadał umiejętności pozwalające na rozwiązywanie problemów i zadań logistycznych metodami i technikami inżynierskimi. Umiejętności te pozwolą na rozwiązywanie problemów dotyczących:
· projektowania systemów i procesów logistycznych zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji,
· zarządzania specjalistycznymi funkcjami logistycznymi: operacyjną, marketingową, finansową,
· praktycznego wykorzystania systemów informatycznych w zarządzaniu logistyką w przedsiębiorstwach przemysłowych i usługowych,
· kierowania przedsiębiorstwem logistycznym i pełnienia w nim funkcji kierowniczych.
Absolwent studiów będzie przygotowany do pracy także na stanowiskach kierowniczych w organizacjach, w których wymagana jest wiedza logistyczna, techniczna, ekonomiczna, informatyczna oraz organizacyjna. Dotyczy to w szczególności :
· przedsiębiorstw produkcyjnych różnych branż,
· przedsiębiorstw transportowych i spedycyjno – transportowych,
· centrów logistycznych,
· przedsiębiorstw zajmujących się projektowaniem i doradztwem w zakresie logistyki,
· przedsiębiorstw komunalnych.
Sylwetka absolwenta, na studiach magisterskich:
Absolwent studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uzyska tytuł zawodowy – magister inżynier w zakresie logistyki.
Absolwent studiów będzie posiadał wiedzę dotyczącą:
· optymalizacji systemów logistycznych, systemów podejmowania decyzji,
· zaawansowanych instrumentów kontroli przepływów finansowych oraz funkcjonowania rynków i podmiotów gospodarczych,
· systemów technicznych wspomagających realizację procesów logistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii informacyjnych i informatycznych,
· koncepcji zarządzania, w tym ze szczególnym naciskiem na zarządzanie jakością, zarządzanie projektem logistycznym, zarządzanie logistyczne, zarządzanie zapasami, zarządzanie przedsiębiorstwem i zarządzanie wiedzą,
· teorii negocjacji, komunikacji i kierowania zespołami ludzkimi.
Przekazany zakres wiedzy będzie obejmować szerokie spektrum zagadnień w obszarach: ekonomicznym, organizacji i zarządzania oraz technicznym.
Ponadto absolwent studiów będzie posiadał umiejętności pozwalające na rozwiązywanie różnych złożonych problemów i zadań logistycznych, przy wykorzystaniu zaawansowanych metod i technik inżynierskich oraz organizatorskich. Umiejętności te pozwolą na rozwiązywanie problemów dotyczących:
· projektowania i optymalizacji systemów i procesów logistycznych,
· praktycznego zastosowania koncepcji zarządzania wartością, Lean Management, systemów GIS oraz dizajningu produktów,
· zarządzania zespołem ludzkim, konfliktem w grupie, przewodzenia w projektach i organizacji oraz przekazywania wiedzy,
· kompleksowego kształtowania i zarządzania usługami logistycznymi.
Absolwent studiów będzie posiadał kompetencje interpersonalne i przywódcze do pracy na stanowiskach średniego i wyższego szczebla kierowniczego w organizacjach, w których wymagana jest wiedza logistyczna, techniczna, ekonomiczna, informatyczna oraz organizacyjna. Dotyczy to w szczególności :
• przedsiębiorstw produkcyjnych różnych branż,
• przedsiębiorstw transportowych i spedycyjno – transportowych,
• centrów logistycznych,
• przedsiębiorstw zajmujących się projektowaniem i doradztwem w zakresie logistyki,
• przedsiębiorstw komunalnych.
Specjalności na studiach pierwszego stopnia:
- Zarządzanie przedsiębiorstwem – Audytor biznesowy
- Zarządzanie przedsiębiorstwem – Analityk rynków przemysłowych i usług
Na studiach drugiego stopnia Instytut Zarządzania i Administracji prowadzi specjalność Zarządzanie Projektami i Innowacjami – ZPiI – kierunek Zarządzanie
Zarządzanie Projektami i Innowacjami
Koordynatotor: JM Rektor Prof. dr hab. inż. Andrzej KARBOWNIK
Studenci specjalności otrzymują wiedzę związaną z wdrażaniem innowacji w gospodarce opartej na wiedzy. Wspóczesne innowacje wdraża się w życie poprzez kompleksowo zarządzane projekty. Zarówno w sektorze biznesu, sektorze publicznym jak i sektorze niekomercyjnym znajomość zasad, metod i narzędzi zarządzania projektami jest niezbędna dla efektywnego wdrażania innowacji. Dlatego nacisk dydaktyczny tej specjalności jest położony na bardzo szeroką problematykę zarządzania projektami, obejmującą fazy generowania pomysłów i inwentykę, analizy przedwdrożeniowe, studium wykonalności, bieżące zarządzanie projektem od strony organizacyjnej i finansowej a także ewaluację projektu. Zagadnienia te rozwijane są w Zakładzie Zarządzania Przedsiębiorstwem i Organizacji Produkcji, kierowanym przez Prof. dr hab. inż. Andrzeja KARBOWNIKA – J.M. Rektora Politechniki Śląskiej.
Drugim, bardzo istotnym, nurtem specjalności ZPiI jest zarządzanie innowacjami. Kompetentne zarządzanie innowacjami jest w nowoczesnej gospodarce najlepszym źródłem przewagi konkurencyjnej. Studenci otrzymują więc wiedzę z zakresu strategii innowacyjnych w organizacji i regionie. Wśród najefektywniejszych modeli wdrażania innowacji plasują się modele sieciowe oparte o synergię kompetencji uczestników procesu innowacyjnego. Praktycznym wyrazem takich zachowań innowacyjnych są tworzone klastry i innowacyjne sieci współpracy, w których mechanizmy współpracy opierają się na: zarządzaniu wiedzą, strukturze i zaufaniu. Aspekty te są analizowane na zajęciach z przedmiotu Zachowania innowacyjne przedsiębiorstwa i regionu. Poza tym studenci mają możliwość poznania specyfiki zróżnicowanych instrumentów wspierających innowacje, będących elementami Regionalnego Systemu Innowacji (RSI): centrów transferu technologii, parków naukowych i technologicznych, centrów zaawansowanych technologii i innych organizacji. Oprócz tego prowadzone są zajęcia z przedmiotu Polityka proinnowacyjna państwa i UE, gdzie przedstawiane są zagadnienia polityki na szczeblu europejskim (strategia lizbońska), narodowym i regionalnym. Studenci specjalności znajdą zatrudnienie w innowacyjnych przedsiębiorstwach różnych sektorów, agencjach rządowych realizujących projekty europejskie, instytucjach otoczenia biznesu wspierających transfer technologii, mogą również tworzyć własne przedsiębiorstwa lub podejmować rozwój naukowy na studiach doktoranckich.
– Administracja Publiczna